poniedziałek, 27 sierpnia 2012

„Przyjemne chwilki” w Muzeum Chopina w Warszawie

W wakacyjne weekendy w Muzeum F. Chopina (Warszawa i Żelazowa Wola) najmłodsi wielbiciele sztuki   mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach przybliżających twórczość kompozytora.
Na dziedzińcu Muzeum (Pałac Ostrogskich, ul. Okólnik 1) w dużym namiocie urządzonym  fortepianem,  i siedziskami dla dzieci/rodziców, w towarzystwie profesjonalnych animatorów - muzyków spotykamy się z edukacją poprzez świetną zabawę. Wizyta w Pałacu Ostrogskich to doskonała zabawa połączona z elementami wiedzy  nt. Chopina w pełni dostosowana do najmłodszego odbiorcy.
 
Namiot przy Pałacu Ostrogskich
Formuła zastosowana przez organizatorów opiera się na następujących elementach:
a/ wiedza – dzieci odkrywają nowe instrumenty: w niedzielę 19 sierpnia był to fortepian i gitara klasyczna, poznają ich budowę, wreszcie konstruują własne i z udziałem animatora wykonują zabawy związane z twórczością Chopina.
Podczas granego "na żywo" nokturna (spokojna, nastrojowa forma inspirowana nastrojem ciemnej nocy) dzieci dowiadują się różnych faktów związanych z życiem Fryderyka (wyklejanki z użyciem fotografii  np. posiadłości George Sand w Nohan) .

Chopin na gitarę
Różnorodnie w instrumentach


"Otoczenie" dzieci
Słuchamy własnych kompozycji (nokturny)
b/ zabawa – zajęcia ruchowe i manualne (każde dziecko pracuje w zeszycie ćwiczeń i pod okiem animatora wykonuje kolejne zadania: wyklejanie, rysowanie, zapisywanie nowych pojęć i tworzenie skojarzeń), dzieci zapraszane były do fortepianu (wspólne śpiewanie wcześniej ćwiczonego tekstu) czy gitary, 
c/ twórczość – dzieci same tworzą instrumenty (gitara z kartonu, gumek, patyczków zdobiona różnościami), z rozsypywanki nut tworzą własne kompozycje kolejno wygrywane przez animatora (rodzice mają wówczas możliwość nagrania i utrwalenia utwóru własnego dziecka), wreszcie wspólne granie,
Prace małych Frycków - gitarki
Całości warsztatów towarzyszy podkład muzyczny (fortepian i gitara grająca Chopina!). Dzieci niejako  "przy okazji" oswajają się z trudną muzyką Geniusza.
 Udział w warsztatach można połączyć ze zwiedzaniem Muzeum – na parterze znajduje się sala dziecięca z dostosowaną dla maluchów „ekspozycją”. Jaskrawozielony wystrój, we wnękach wyściełanych poduchami znajdują się ekrany dotykowe rozwijające przy okazji zdolności manualne najmłodszych (malowanie, układanie melodii, puzzle z wizerunkiem Chopina, sztuka animowana pt. „Omyłka” napisana przez młodego wówczas kompozytora i jego siostrę Emilię, słuchanie Mazurka B-dur op.7 nr1 np.). Podczas zabawy na multimedialnych konsolach można dostosować wiek dziecka a nawet wybrać odpowiedni język.
Ostatnim punktem wycieczki może być sklep z Chopinowskimi pamiątkami (www.chopinstore.eu) – warto sięgnąć do półek z albumami i książkami (sporo pozycji edukacyjnych dla dzieci: zeszyty z serii "Jak narysować Chopina"). Obok sklepu wyjątkowa restauracja.
W drodze powrotnej z dziedzińca Muzeum rozpościera się widok na dwa gigantyczne murale prezentujące Chopina w rozmiarze XXL (autor: Marcin Urbanek, trwały element kampanii z 2010 roku pn. "Fryderyk w Warszawie - 200 lat od Wielkiej Przeprowadzki").
Chopin xxl

A teraz ukojenie - Nokturn Op. 55 no.2 .
http://www.youtube.com/watch?v=b9U02J-Bz1E&feature=related

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz